Spory o własność intelektualną

Nasze usługi obejmują pomoc w sytuacjach kryzysowych związanych z własnością intelektualną, w której Twoja spółka może być zarówno stroną pozywającą, jak i pozywaną. Obsługujemy spory sądowe i administracyjne o polskim i międzynarodowym zasięgu. Najczęściej z naszej oferty korzystają spółki o obrocie powyżej 50 mln euro i rozpoznawalną marką, dla której naruszenia praw własności intelektualnej są dużym problemem biznesowym.

Problemy
i przydatne
sytuacje

Usługi z zakresu zarządzania portfolio praw przydadzą Ci się przede wszystkim, gdy:

 

 • Podejrzewasz, że konkurent wchodzi w zakres znaku, wzoru, patentu lub innego prawa własności intelektualnej Twojej spółki.

 

 • Chcesz wyczyścić rynek z produktów naruszających te prawa.

 

 • Twoja spółka otrzymała wezwanie przedprocesowe oparte na prawach własności intelektualnej.

 

 • Do dokonanych przez Ciebie zgłoszeń praw własności przemysłowej wpłynęły sprzeciwy lub mierzysz się z obroną swoich praw w ramach postępowania unieważnieniowego lub wygaszeniowego.

 

 • Współpracujesz już z pełnomocnikiem, którego rekomendacje są niejasne lub dalekie od założeń biznesowych, a w swoim zespole nie masz specjalisty, który ma doświadczenie w sporach IP.

 

 • Budujesz interdyscyplinarny zespół procesowy, w którym brakuje Ci rzeczników patentowych lub inżynierów.

Prawdopodobnie w Twojej spółce nie ma osoby, która pełnoetatowo zajmuje się własnością intelektualną. Najczęściej jest to tylko jedno z zadań pracowników pełniących w organizacjach różne funkcje. Wśród nich w kontekście sporów najczęściej współpracujemy z:

 • Dyrektorami marketingu, brand managerami, kierownikami marek, product managerami.

 

 • Prawnikami wewnętrznymi lub dyrektorami prawnymi.
 • Office managerami, kierownikami biur lub administracji.

 

 • Właścicielami oraz członkami zarządu odpowiedzialnymi za rozwój obszarów takich jak marketing, sprzedaż lub oferta.

Co składa
się na usługę?

Obsługa sporów o własność intelektualną to obszerna usługa zawierająca kilka składowych. Wśród nich są:

 

 • Analiza stanu faktycznego i prawnego pozwalająca ocenić szanse i ryzyka sporu.

 

 • Strategia w zakresie prowadzenia rozmów z drugą stroną pozwalająca wyprzedzić ruch konkurenta.

 

 • Opinie prawne lub prawno-techniczne na temat spornych praw własności intelektualnej.

 

 • Aktywne prowadzenie sporu, w tym reprezentacja przed sądem lub urzędem, udział w negocjacjach, konsultacje dla zespołu klienta.

Dlaczego
warto nas
wybrać?

Jesteśmy skuteczni

W Polsce rocznie prowadzi się około 2500 sporów. Nasza kancelaria brała udział w sporej części z nich – bądź to w roli lidera projektu lub kancelarii współpracującej. Twoją sprawę będą prowadzić doświadczeni prawnicy i inżynierowie. Zespół zbudujemy w oparciu o rodzaj Twojego problemu oraz branżę. Nie boimy się nietypowych praw własności intelektualnej: odmian roślin, baz danych i topografii układów scalonych.

 

Dążymy do szybkiego zakończenia konfliktu

Im dłużej trwa spór, tym więcej tracisz pieniędzy, energii i możliwości biznesowych. Dlatego skupiamy się na znalezieniu optymalnego rozwiązania w jak najkrótszym czasie. W wielu przypadkach jest to możliwe na drodze polubownej.

 

Jasno prognozujemy przebieg sporu

Dzięki doświadczeniu i specjalistycznym narzędziom przed wykonaniem jakiegokolwiek ruchu względem konkurenta powiemy Ci, jakie są szanse na zwycięstwo. W ten sposób chcemy pomóc Ci podjąć decyzję, jak i czy w ogóle warto angażować się w spór. Dobre opracowanie szans powodzenia znacznie ułatwia negocjacje.

 

Mówimy zrozumiałym językiem

Sprawnie porozumiewamy się zarówno z osobami o dużej wiedzy prawnej, jak i początkującymi. Klienci oceniają styl naszej komunikacji 4,9/5. Zamiast cytowania przepisów dostaniesz od nas jasną rekomendację, jak polecamy się zachować.

 

Jesteśmy proaktywni

Przewidujemy Twoje potrzeby, przypominamy o terminach oraz budujemy partnerską relację. Powiemy Ci o kwestiach, o których nawet nie wiesz, że warto pomyśleć. 96% naszych klientów poleciłaby usługi kancelarii innym firmom.

 

Mamy międzynarodowe doświadczenie

Prowadziliśmy wielokrotnie spory przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, Europejskim Urzędem Patentowym i Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Doceniają nas także międzynarodowe rankingi IAM Patent 1000, The Legal 500 oraz WTR 1000.

Partner kierujący praktyką

Bartosz Fert

Rzecznik patentowy, zawodowy pełnomocnik EUIPO, prawnik

 


+48 604 893 654

bartosz.fert@fjw.pl

Najczęściej
zadawane
pytania

Ile kosztuje obsługa sporów?

Spory o własność intelektualną są niestety bardzo nieprzewidywalne i potrafią trwać latami. Koszty w bardzo dużej mierze zależą od wybranej strategii, długości i intensywności sporu. Z tego względu większość tego typu projektów obsługujemy w stawce godzinowej. Kiedy wstępnie zapoznamy się z Twoją sprawą, podamy Ci orientacyjne koszty pierwszych etapów. Aby dać Ci punkt odniesienia, możemy powiedzieć, że sporo prowadzonych przez nas sporów udaje się zakończyć ugodą, w ramach budżetu nieprzekraczającego 50 000 złotych za obsługę kancelarii.

Jak długo trwają spory o IP?

Im krócej, tym taniej, dlatego staramy się jak najszybciej zakończyć konflikt, mając na uwadze cel i dobro naszego klienta. W przypadku prostych spraw jesteśmy w stanie zamknąć sprawę nawet jednym pismem. Znamy jednak spory, które toczą się od 30 lat.

Nie mamy żadnego doświadczenia w sporach. Pierwszy raz jesteśmy w kryzysowej sytuacji. Czy możecie nam pomóc?

Realizowaliśmy już wiele takich projektów, więc zdecydowanie będziemy dla Ciebie dobrym partnerem. Prostym językiem wytłumaczymy Ci, jakie kroki wspólnie podejmiemy oraz z czego wynikają nasze rekomendacje. Przedstawimy Ci też możliwe scenariusze rozwoju sporu.

Czy po zakończeniu procesu możemy z Wami wdrożyć działania zapobiegające takim sytuacjom w przyszłości?

Im bardziej popularna jest Twoja marka lub rozwiązanie techniczne, tym bardziej będą one narażone na naruszenia praw własności intelektualnej. Nie jesteśmy w stanie zupełnie zapobiec podróbkom, nielicencjonowanej sprzedaży czy kopiowaniu utworów. Możemy jednak wyposażyć Cię w solidne narzędzia prawne, które pomogą w przyszłości skuteczniej i szybciej bronić się przed takimi sytuacjami. Oferujemy także monitoring naruszeń, dzięki któremu w przyszłości natychmiast zidentyfikujesz działania nieuczciwej konkurencji. Możemy wesprzeć Twój zespół w przygotowaniu strategii ochrony własności intelektualnej, która zminimalizuje ryzyko naruszenia cudzych praw przez Twoją spółkę.