Międzynarodowa ochrona patentowa

Patent to jedna z najsolidniejszych dźwigni biznesowych, bo przez 20 lat daje wyłączność na używanie danej technologii, tym samym zapewniając Ci narzędzie do monetyzowania inwestycji w R&D. Jego uzyskanie jest jednak drogim i długim procesem. Jako kancelaria patentowa z europejskimi rzecznikami patentowymi (EQE) pomagamy zmierzyć się z tym wyzwaniem. Kluczowe dla nas dziedziny techniki to chemia, elektronika, software, mechanika oraz biotechnologia.

Problemy
i przydatne
sytuacje

Usługi z zakresu międzynarodowej ochrony patentowej przydadzą Ci się przede wszystkim, gdy:

 

  • Tworzysz zaawansowane technologicznie produkty i zależy Ci na tym, aby były one przewagą konkurencyjną Twojego przedsiębiorstwa.

 

  • Wprowadzasz innowacyjny produkt lub markę na rynek i potrzebujesz mieć pewność, że ta inwestycja jest prawnie bezpieczna.

 

  • Wahasz się, kiedy, na jakim obszarze geograficznym, w jaki sposób oraz z jakim budżetem najlepiej patentować innowację.

 

  • Twój wewnętrzny zespół prawny lub techniczny jest przeciążony obowiązkami i nie masz możliwości przygotować wewnętrznie badań lub zgłoszeń patentowych.

 

  • Twoja spółka otrzymała pismo od konkurenta na temat naruszeń patentowych, a co za tym idzie potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu sporu.

 

  • Musisz uporządkować formalną współpracę z twórcami wynalazków zatrudnionymi na podstawie różnorodnych umów (o pracę, B2B).

 

  • W organizacji panuje chaos w zakresie rejestracji, a świadomość na temat ochrony własności intelektualnej jest niska.

Usługi patentowe kierujemy w szczególności do przedsiębiorstw o międzynarodowej skali działania i portfolio produktów, które pod kątem technicznym mają pionierski charakter. Najczęściej reprezentują je osoby, które:

  • Pełnoetatowo zajmują się ochroną własności intelektualnej jako wewnętrzni prawnicy, rzecznicy patentowi lub IP menedżerowie.

 

  • właścicielami, prezesami lub członkami zarządów organizacji, które tworzą wynalazki, ale nie mają wewnętrznego pracownika wyspecjalizowanego w patentach.
  • Jako inżynierowie kierują działami R&D i odpowiadają za rozwój innowacji.

 

  • Zajmują stanowiska pośrednio związane z produktami i ich rozwojem, ale nie mają zaawansowanej wiedzy w zakresie własności intelektualnej. Wśród nich są to najczęściej menedżerowie marketingu, sprzedaży lub administracji.

Co zawiera
w sobie usługa?

Międzynarodowa ochrona patentowa to obszerna usługa zawierająca kilka składowych. Wśród nich są:

 

  • Doradztwo strategiczne w zakresie uporządkowania praw własności intelektualnej.

 

  • Budowanie strategii zarządzania innowacją i zasobami prawnymi marek.

 

  • Tworzenie regulaminów wynalazczości.

 

  • Badania patentowe, w tym badania zdolności patentowej, stanu techniki, czystości patentowej, ważności patentu.

 

  • Uzyskiwanie patentów w Polsce, krajach Unii Europejskiej oraz poza nią.

 

  • Walidacja patentów w Polsce.

 

  • Odnowienia i utrzymanie praw, aktualizacja rejestrów urzędowych.

 

  • Monitoring patentowy.

 

  • Prowadzenie sporów o unieważnienie patentu lub zaprzestanie naruszeń.

 

  • Opracowywanie umów dotyczących patentów z twórcami wynalazków.

 

  • Tworzenie oraz zarządzanie systemem licencjonowania patentów.

 

  • Dostęp do stworzonej przez nas bazy praw online.

 

  • Szkolenia wspierające rozwój kompetencji zespołów odpowiedzialnych za wynalazki.

Dlaczego warto
nas wybrać?

Łączymy kompetencje inżynierskie i prawnicze

Na liderów projektów wybieramy specjalistów, którzy rozumieją danę technologię oraz branżę. W naszym zespole znajdują się rzecznicy patentowi o najwyższych kompetencjach (europejscy rzecznicy patentowi ze zdanym egzaminem EQE, zawodowi pełnomocnicy przed EUIPO, osoby z doświadczeniem naukowym).

 

Jesteśmy skuteczni

Międzynarodowa ochrona patentowa to jedna z naszych głównych usług. Dotychczas uzyskaliśmy dla naszych klientów wiele patentów na całym świecie. Nie boimy się nietypowych spraw i rozwiązań.

 

Pracujemy nowocześnie i transparentnie

Korzystamy z zaawansowanych narzędzi do zarządzania i analiz prawnych (Patsnap, Corsearch, Darts-ip, Podio, Toggl). Damy Ci w przejrzysty sposób informację, jakie są Twoje realne szanse uzyskania patentu lub wygrania sporu.

 

Pokazujemy kilka alternatywnych rozwiązań

Rozumiemy, że ochrona patentowa może być dużym kosztem dla Twojej organizacji. Dlatego zarekomendujemy Ci kilka opcji ochrony dopasowanych do Twojego budżetu, możliwości i konkretnej sytuacji. Niczego nie narzucamy z góry.

 

Mamy międzynarodową siatkę kontaktów

Blisko współpracujemy z zagranicznymi partnerami, w tym z USA, Chin, Korei i Niemiec. Doceniają nas także międzynarodowe rankingi: IAM Patent 1000 oraz The Legal 500.

 

Jesteśmy proaktywni i odpowiedzialni

Przejmujemy odpowiedzialność za Twoje portfolio patentowe. Przewidujemy potrzeby, przypominamy o terminach oraz budujemy partnerską relację. 96% naszych klientów poleciłoby usługi kancelarii innym firmom.

Partner kierujący praktyką

Marcin Wróblewski

Europejski rzecznik patentowy (EQE), rzecznik patentowy, zawodowy pełnomocnik EUIPO, inżynier

 


+48 501 622 405

marcin.wroblewski@fjw.pl

Najczęściej
zadawane
pytania

Ile kosztuje ochrona patentowa?

To zależy od specyfiki Twojego zgłoszenia, ale patent jest zwykle najdroższym elementem portfolio praw własności intelektualnej. Szacujemy, że uzyskanie patentu w Polsce kosztuje od 10 do 40 tys. zł. Uzyskanie patentu europejskiego to koszt od 35 do 90 tys. zł. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Jak długo trwa uzyskanie patentu?

Zarówno w Urzędzie Patentowym w Warszawie, jak i w Europejskim Urzędzie Patentowym, proces przyznawania patentu trwa około 2,5-3 lata. Do tego warto doliczyć czas (od 1 do 3 miesięcy) na solidne przygotowanie zgłoszenia przez rzecznika patentowego – w tym niezbędne badania i pracę z twórcami. Na pewno będzie to zatem długi projekt. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.

Czy muszę korzystać ze wszystkich elementów oferty realizowanych w ramach usługi międzynarodowej ochrony patentowej?

Nie ma takiej konieczności. Możesz zacząć z nami współpracę od jednego zadania (np. w postaci badania patentowego), a w przyszłości ewentualnie rozszerzyć ten zakres. Polecamy jednak przyjrzeć się wszystkim składowym, bo opracowaliśmy je tak, aby zapewniały Ci maksymalne bezpieczeństwo biznesowe.

W jaki sposób wyglądają rozliczenia z kancelarią?

Masz do wyboru dwa modele pracy. Pierwszy to praca projektowa na ryczałtowej stawce. Oznacza to, że zamawiasz u nas jasno określoną pracę – na przykład badanie patentowe i rejestrację patentu w Unii Europejskiej – a my wykonujemy to zadanie i wystawiamy fakturę na wcześniej umówioną kwotę. Możesz jednak skorzystać także ze stałego abonamentu (np. w przypadku utrzymania bazy patentów lub monitoringu patentowego). W praktyce z większością klientów pracujemy hybrydowo.

Otrzymaliśmy wezwanie do zaprzestanie stosowania patentu konkurencji / konkurencja kopiuje nasze rozwiązanie. Czy możecie nam pomóc?

Jak najbardziej! Obie te sytuacje są typowymi wyzwaniami w sporach o patenty. Ze względów na specyfikę takich projektów traktujemy je jako oddzielną usługę opisaną tutaj.

Nie mam żadnego doświadczenia w patentach, dopiero przejmuje to zadanie w firmie. Czy możecie mi pomóc?

Realizowaliśmy już wiele takich projektów, więc zdecydowanie będziemy dla Ciebie dobrym partnerem. Prostym językiem wytłumaczymy Ci, jakie kroki wspólnie podejmiemy oraz z czego wynikają nasze rekomendacje.