Badania patentowe. Kiedy i w które warto zainwestować?

Badania patentowe. Kiedy i w które warto zainwestować?

Badania patentowe mają jedną główną funkcję. Mają ograniczyć wydatki finansowe. Dotyczy to zarówno unikania zgłoszeń, które nie mają szans na patent, jak i oceny naruszenia cudzych praw. Przydadzą się zatem wszystkim innowacyjnym przedsiębiorstwom, które chcą zweryfikować swoją technologię pod kątem prawnym zanim wprowadzą ją na dany rynek. Coraz częściej badania patentowe są także warunkiem formalnym wniosku o finansowanie publiczne. Tak dzieje się na przykład w projektach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR lub NCBR).

Badania patentowe nie są jednak tematem jednorodnym. Przede wszystkim dlatego, że w zależności od sytuacji zmienia się zakres badania. Na jego wynik wpływa również nie tylko wiedza i doświadczenie zespołu badawczego, ale także dostępne narzędzia IT. Właśnie z tych powodów badania patentowe są zwykle delegowane do zewnętrznych kancelarii patentowych wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach techniki.

Aby lepiej zorientować się w tym zagadnieniu, poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych badań patentowych z ich krótką charakterystyką, jak wykonujemy je w naszej kancelarii.

Ich rozróżnienie pomoże lepiej komunikować się z rzecznikiem patentowym oraz uniknąć nieporozumień – zwłaszcza w nerwowej atmosferze zbliżających się terminów narzuconych przez menedżerów najwyższego szczebla czy zewnętrzne podmioty typu NCBiR.

Badanie zdolności patentowej

(badanie zdolności ochronnej lub patentability search)

W opinii prawno-technicznej odpowiadamy na pytanie, czy na dane rozwiązanie może zostać udzielony patent lub inne prawo własności intelektualnej. Analizujemy wszystkie publikacje, dokonane gdziekolwiek na świecie. Patenty wygasłe są dla nas tak samo ważne, jak te pozostające w mocy. Czasami szacujemy też szanse uzyskania prawa lub przedstawiamy sugestie co do zmian strategii ochrony.

Więcej o badaniu zdolności patentowej dowiesz się z tego wpisu na blogu.

Rozeznanie w stanie techniki

(badanie stanu techniki lub patent landscape search)

Przedstawiamy ogóle otoczenie patentowe danej technologii lub branży. Takie badanie pomaga poznać kierunki prac badawczych konkurencji albo ogólne ryzyko patentowe. Możemy podjąć też próby analiz statystycznych.

W tym wpisie na naszym blogu znajdziesz więcej informacji na temat badania stanu techniki w kontekście wymogów NCBiR.

Badanie czystości patentowej

(badanie czystości ochronnej, infringement search, clearance search, freedom-to-operate search lub right-to-use search)

Odpowiadamy na pytanie, czy używanie danej technologii narusza cudze patenty lub inne prawa wyłączne. Opinia zawsze ogranicza się do określonego terytorium. Co do zasady, uwzględniamy tylko prawa pozostające w mocy oraz rozpatrywane zgłoszenia. Oceniamy konkretny, istniejący produkt (w literaturze anglosaskiej takie badania określa się wówczas mianem clearance search). Badanie można także ograniczyć do pewnego abstrakcyjnego rozwiązania. Amerykanie określiliby je wówczas jako infringement search. To zwykle opinii z takiego badania oczekuje podmiot finansujący wdrożenie technologii.

Więcej informacji o badaniu czystości patentowej znajdziesz w tym artykule na naszym blogu.

Badanie ważności

(invalidity search)

Celem takiego badania jest ustalenie, czy prawo osoby trzeciej będzie podatne na unieważnienie. Zwykle przeprowadza się je po otrzymaniu wezwania przedprocesowego albo przygotowując się do wprowadzenia na rynek produktu, który jest kontrowersyjny pod względem czystości patentowej.

Badania patentowe i ograniczenie ich kosztów

Każda z tych analiz może być zawężona podmiotowo. Badamy wówczas wyłącznie prawa przysługujące osobie wskazanej przez zamawiającego. Pozwala to znacznie skrócić nakład pracy na prowadzenie sprawy, a tym samym ograniczyć koszty obsługi prawnej.

Kolejnym sposobem zredukowania kosztów badania jest ustalenie z prowadzącym je specjalistą maksymalnego nakładu czasu na pracę, czyli ograniczenie czasowe. Przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych, dziesięć godzin efektywnej pracy może wystarczyć na badanie zdolności patentowej, a piętnaście godzin — na podstawowe badanie czystości patentowej.

Sposób prezentacji wniosków

Dobre badania patentowe są nie tylko zorientowane na cel, precyzyjne i wykonane ze zrozumieniem technologii. Liczy się także sposób prezentacji wniosków.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że tego typu opinie prawno-techniczne czytają nie tylko prawnicy czy rzecznicy patentowi, ale także kierownicy R&D, menedżerowie działów, członkowie zarządu, a nawet przedstawiciele marketingu, sprzedaży czy administracji.

Dlatego nasze dokumenty:

  • Wskazują jasne rekomendacje co do dalszych kroków.
  • Zawsze, kiedy umożliwiają to narzędzia IT, pokazują procentową szansę uzyskania patentu.
  • Są czytelne i atrakcyjne wizualnie.
  • Zawierają jednostronicowe podsumowanie dla menedżerów.
  • Przygotowane są zrozumiałym, łatwo przyswajalnym, ale nadal profesjonalnym językiem osadzonym w danej technologii.

Badania patentowe – podsumowanie

Powyższa lista rodzajów badań nie jest wyczerpująca. Przedstawia jednak najbardziej rozpowszechnione typy analiz, z których najczęściej korzystają również nasi klienci.

Konkretną zawartość opinii prawno-technicznej warto jednak zawsze ustalać z prowadzącym sprawę rzecznikiem patentowym. Im lepiej dany rzecznik zna Twoją dziedzinę techniki, tym łatwiej zarekomenduje Ci także konkretne rozwiązania nawet już na etapie oferty.

Dla nas kluczowe branże to chemia, elektronika, software, mechanika oraz biotechnologia. Więcej o naszej usłudze międzynarodowej ochrony patentowej dowiesz się tutaj.

***

Dodatkowe źródła wiedzy na temat badań patentowych:

  1.  D. Hunt, L. Nguyen, M. Rodgers, Patent searching, Tools & Techniques, New Jersey 2007
  2.  L. Żurawowicz, Badania i analizy patentowe wspomagające działalność innowacyjną przedsiębiorstw, Warszawa 2013
  3.  L. Żurawowicz, Informacja patentowa w zarządzaniu własności intelektualną w przedsiębiorstwie, Warszawa 2015