Jak zostać rzecznikiem patentowym? Porady dla początkujących

Jak zostać rzecznikiem patentowym? Porady dla początkujących

Rzecznik patentowy to profesjonalny pełnomocnik, który wspiera przedsiębiorców w zakresie ochrony własności intelektualnej – w tym wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych czy praw autorskich. Zawód ten łączy wiedzę z zakresu prawa, biznesu i nowych technologii. Zatem rzecznik patentowy to nie tylko doradca patentowy, ale doradca w wielu sprawach dotyczących własności intelektualnej. Jego działania przekładają się na skuteczną ochronę IP przedsiębiorstwa, a w rezultacie stanowią wsparcie w budowaniu przewagi rynkowej nad konkurencją.

Rzecznicy patentowi mogą występować przed Urzędem Patentowym RP oraz międzynarodowymi organami, takimi jak Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) czy Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO). Rzecznicy patentowi mogą również działać przed sądami, np. reprezentując klientów w sporach sądowych.

W tym artykule podpowiadamy, jakie wymogi należy spełnić oraz jak nasza kancelaria może pomóc Ci na drodze do zdobycia uprawnień zawodowych.

Jak zostać rzecznikiem patentowym?

Rzecznik patentowy to specjalizacja dostępna dla osób z wykształceniem technicznym lub prawniczym, zarówno tych rozpoczynających karierę zawodową, jak i posiadających już inne uprawnienia (jak adwokackie czy radcowskie), chcących poszerzyć zakres swoich kompetencji.

Zdobycie uprawnień rzecznika patentowego w Polsce wymaga spełnienia określonych wymogów, a mianowicie:

  1. Ukończenia studiów wyższych o kierunku przydatnym do wykonywania zawodu – najczęściej jest to kierunek techniczny, przyrodniczy lub prawo. Przykładowo wiedza zdobyta w trakcie studiów na kierunku technicznym pomaga we właściwym rozumieniu rozwiązań opracowywanych przez klienta.
  2. Uzyskania pozytywnego wyniku na egzaminie wstępnym na aplikację rzecznikowską – egzamin ten sprawdza wiedzę z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa cywilnego, administracyjnego oraz podstaw nauk technicznych.
  3. Odbycia trwającej 3 lata aplikacji rzecznikowskiej.
  4. Uzyskania pozytywnego wyniku na egzaminie kwalifikacyjnym na rzecznika patentowego.
  5. Złożenia ślubowania i wpisania na listę rzeczników patentowych prowadzoną przez Polską Izbę Rzeczników Patentowych. Wniosek o wpis na listę rzeczników patentowych należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od zdania egzaminu kwalifikacyjnego.

Jak przebiega aplikacja rzecznikowska?

Aplikacja z kolei obejmuje:

  • zajęcia organizowane przez Polską Izbę Rzeczników Patentowych,
  • praktyki w Urzędzie Patentowym RP,
  • indywidualną pracę z patronem
  • oraz pracę własną.

Podczas aplikacji rzecznikowskiej zdobywa się wiedzę między innymi z zakresu prawa własności przemysłowej, a w szczególności aspektów związanych z uzyskiwaniem ochrony prawnej na wynalazki, wzory użytkowe, znaki towarowe czy wzory przemysłowe, ale także z zakresu prawa autorskiego czy też zwalczania nieuczciwej konkurencji.

Zatem aplikacja rzecznikowska to czas nauki pisania zastrzeżeń patentowych, przygotowywania wykazów towarów i usług, jak również pisania pozwów i sporządzania opinii prawnych.

Jakie możliwości daje zawód rzecznika patentowego?

Jeśli wiemy już, jak zostać rzecznikiem patentowym, dookreślmy, co dokładnie dają te uprawnienia.

Własność intelektualna w biznesie ma ogromne znaczenie, a właściwa ochrona praw IP z pomocą rzecznika patentowego stanowi istotny element budowania przewagi konkurencyjnej. Rzeczników patentowych w Polsce jest nadal bardzo mało (około 1000), stąd to dość elitarny zawód.

Rzecznik patentowy to specjalista, który dzięki swoim interdyscyplinarnym umiejętnościom jest w stanie skutecznie pomagać przedsiębiorstwom z różnych sektorów gospodarczych w sprawach dotyczących własności intelektualnej. Jego specjalizacja w konkretnym obszarze prawa lub konkretnej branży to ogromny atut, który przekłada się na skuteczność działania, w tym doradzania nawet w sprawach o wysokim stopniu skomplikowania.

Już na etapie aplikacji warto zastanowić się, który obszar będzie dla Twojej przyszłej kariery zawodowej wiodący – na przykład ochrona marek i sprawy bardziej dotyczące znaków czy wzorów czy ochrona wynalazków z konkretnego obszaru na przykład mechaniki lub chemii.

To bez wątpienia zawód dla tych, którzy lubią ciekawe i nieszablonowe sprawy. Nasza rejestracja koloru (np. kolor pomarańczowy Allegro, Z.545666) jako znaku towarowego czy uzyskanie patentu na kontroler haptyczny (Pat.243480) – to przykłady pokazujące, że każda sprawa to nowe wyzwanie i szansa na udział w niepowtarzalnym projekcie.

Jak zostać rzecznikiem patentowym i zdobyć doświadczenie?

Jeśli chcesz rozwijać się w strukturach kancelarii jeszcze na etapie 3-letniej aplikacji rzecznikowskiej, zapraszamy do naszej zakładki kariera, gdzie znajdują się bieżące ogłoszenia o pracę między innymi dla asystentów i aplikantów. Współpraca z nami pokaże Ci w praktyce, jak wyglądają najbardziej zaawansowane projekty IP w Polsce.

Agata Wróbel
Legal Assistant