11 sie Przedłużenie ochrony praw własności intelektualnej – jak skutecznie dbać o ważność swoich praw
Przedłużanie praw własności intelektualnej jest niezbędne dla utrzymania skutecznej ochrony. Jak przedłużyć ważność praw własności intelektualnej? Monitorowanie zbliżających się terminów pozwala na usprawnienie tego procesu.
Wiesz już jaki jest odpowiedni rodzaj ochrony dla swojego produktu, masz opracowany wykaz towarów i usług lub rzecznik patentowy skonstruował zastrzeżenia patentowe dla Twojego wynalazku. W końcu Twoje zgłoszenie zostało wysłane do właściwego urzędu. Jeśli udało Ci się uzyskać rejestrację, jesteś teraz uprawnionym z prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy lub wzór bądź uprawnioną z patentu. Możesz z nich korzystać i dochodzić roszczeń w przypadku ewentualnych naruszeń. Twoje prawo jest jednak ważne przez określony czas.
Jak długo ważna jest ochrona znaku towarowego i innych praw – okresy ochrony praw własności intelektualnej
Jedynie znak towarowy można chronić w zasadzie w nieskończoność. W Polsce (w Urzędzie Patentowym RP) maksymalna długość ochrony wzorów przemysłowych to 25 lat, w przypadku wzorów użytkowych to 10 lat. Ochrona patentu na wynalazek trwa 20 lat.
Fakt, że dane prawo można chronić przez kilkadziesiąt lat, czy nawet w nieskończoność (jak w przypadku znaku towarowego) nie oznacza, że sama rejestracja wystarczy, żeby otrzymać aż tak długą ochronę.
Przedłużenie ochrony praw własności intelektualnej – jak wygląda procedura przedłużania ochrony?
O aktualność ochrony trzeba zadbać, przedłużając ją w urzędzie. Dla każdego z praw przewidziane są w tym celu inne ramy czasowe. W przypadku znaków jest to 10 lat, w przypadku wzorów przemysłowych mamy do czynienia z okresami 5-letnimi, ochronę wzorów użytkowych należy przedłużać co 2 lub 3 lata, a patenty co rok po pierwszych trzech latach od rejestracji. Konieczność przedłużenia wiąże się z wniesieniem opłaty.
W innych urzędach mogą obowiązywać różne procedury dla podobnych praw. Przed ubieganiem się o ochronę za każdym razem należy dokładnie je zweryfikować.
Przedłużenie ochrony po terminie
Co się stanie, jeśli nie przedłużymy ochrony w wyznaczonym terminie? Czy nasza ochrona przepadnie? Nie od razu. Urzędy najczęściej przewidują dodatkowy termin na opłacenie przedłużenia (ang. grace period). Zyskujemy wtedy dodatkowe kilka miesięcy na wniesienie opłaty, ale nie bez konsekwencji – musimy wtedy ponieść wyższe koszty. Jeśli jednak wcale nie opłacisz przedłużenia swojego prawa w odpowiednim terminie albo terminie dodatkowym utracisz je.
Jak przedłużyć ważność praw własności intelektualnej – wsparcie rzecznika patentowego
Zadaniem rzecznika patentowego jest dbanie o prawa klientów. W kancelarii pracujemy na dostosowanym do naszej pracy systemie. Przypomnienia o zbliżających się terminach na przedłużenie ochrony są generowane automatycznie. Ułatwia to nadzorowanie praw naszych klientów i przypominanie o konieczności przedłużenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli nie chcesz, aby Twoje prawo niezauważenie wygasło musisz pilnować jego okresu ochronnego. Możesz przy tym skorzystać również z pomocy swojego rzecznika patentowego, który będzie pamiętał o przedłużeniach za Ciebie.