17 mar Rejestry praw własności intelektualnej – co zawierają i dlaczego warto je obserwować?
Jakie są rodzaje rejestrów praw własności intelektualnej i co zawierają? Dlaczego warto obserwować bazy EUIPO, EPO, WIPO oraz Urzędu Patentowego RP? Odpowiedzi na te oraz kilka innych pytań przedstawiamy w dzisiejszym artykule.
Wśród rejestrów praw własności intelektualnej znajdują się rejestry znaków towarowych, wzorów (przemysłowych i użytkowych) oraz patentów. Istnieją także rodzaje praw własności intelektualnej, których w ogóle nie publikuje się w dostępnych rejestrach. Chodzi tu przede wszystkim o prawa autorskie.
Rejestr praw własności intelektualnej – rejestry krajowe, unijne i międzynarodowe
Cenne informacje można znaleźć na stronach krajowych, unijnych i międzynarodowych rejestrów praw własności intelektualnej.
- Informacje o zgłoszeniach i rejestracjach Urzędu Patentowego RP można znaleźć w serwisie ewyszukiwarka.
- Jeśli chodzi o prawa unijne (znaki towarowe UE oraz wzory wspólnotowe), to najbardziej pomocna będzie baza Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Danych dotyczących patentów europejskich można szukać w ramach bazy Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).
- Informacje o zgłoszeniach międzynarodowych można z kolei znaleźć w bazach Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), zarówno jeśli chodzi o znaki towarowe, wzory jak i patenty.
We wszystkich tych rejestrach można znaleźć podobne informacje. Poza szczegółami dotyczącymi samych praw są to między innymi dane na temat zgłaszających i uprawnionych, daty zgłoszenia, publikacji oraz rejestracji. W rejestrach znajdziemy również informacje o działających w sprawach pełnomocnikach.
Dlaczego warto korzystać z rejestrów praw własności intelektualnej?
1. Plany na przyszłość
Jeśli planujemy wejście na rynek ze swoją marką czy produktem, lub planujemy rozwijać konkretny wynalazek, rozeznanie się w rejestrach pozwoli określić, czy możemy swobodnie działać według obranej strategii. Sprawdzenie informacji dostępnych w rejestrach pozwoli oszacować, jakie jest ryzyko związane z rozwojem naszej działalności, zanim włożymy w nią spore środki. Każdy może robić to na własną rękę – informacje publikowane w rejestrach są ogólnodostępne. Warto jednak skorzystać z profesjonalnych usług skrojonych pod konkretne potrzeby. Jedną z nich jest na przykład Brand brain storm, w ramach której rzecznik patentowy ocenia bezwzględne przeszkody rejestracji znaku towarowego i weryfikuje ryzyko stwierdzenia kolizji z innymi prawami.
2. Monitorowanie działań konkurencji
Korzystanie z rejestrów może być bardzo cenne, jeśli chcemy poznać plany naszych konkurentów. Przykładowo, śledząc zgłoszenia wzorów przemysłowych, można wychwycić, że dany podmiot nagle zaczyna składać zgłoszenia dla towarów związanych z określoną dziedziną, którą wcześniej się nie zajmował. Obserwując publikacje zgłoszeń patentowych w interesującej nas dziedzinie techniki, możemy także śledzić portfolio IP konkurencji. Między innymi takim celom służy usługa monitoringu patentowego.
3. Skuteczna ochrona praw własności intelektualnej
Śledzenie rejestrów praw własności intelektualnej pozwala też reagować na działania innych podmiotów, które mogą kolidować z naszymi prawami. Monitorowanie podobnych zgłoszeń i odpowiednio wczesna reakcja może umożliwić na przykład zablokowanie rejestracji kolizyjnego znaku towarowego. Dzięki dostępowi do bazy danych Corsearch z powodzeniem prowadzimy usługi monitorowania znaków towarowych dla naszych klientów.
Narzędzia, w których gromadzone są informacje z rejestrów praw własności intelektualnej – najważniejsze dane w jednym miejscu
Oprócz stron urzędów warto też korzystać z narzędzi, w których zebrane są informacje z różnych rejestrów. Rekomendujemy korzystanie z następujących źródeł:
- bazy TMview – dla znaków towarowych, prowadzona przez Sieci Własności Intelektualnej Unii Europejskiej (EUIPN), zawiera informacje z krajów europejskich, ale też z innych kontynentów,
- bazy DESIGNview – dla wzorów, podobnie jak baza TMview udostępniana jest przez Sieci Własności Intelektualnej Unii Europejskiej (EUIPN), obejmuje też analogiczny obszar terytorialny,
- bazy espacenet – dla patentów, udostępniana jest przez Europejski Urząd Patentowy, zbiera dane z urzędów patentowych ponad stu krajów.
Bazy te są ogólnodostępne, darmowe, prowadzone przez zaufane podmioty i umożliwiają przeglądanie informacji pochodzących z wielu urzędów jednocześnie. Ułatwia to weryfikację praw skutecznych na danym terytorium. Przykładowo, na terenie Polski skuteczne są nie tylko prawa zarejestrowane lokalnie, w Urzędzie Patentowym RP, ale też te zarejestrowane w EUIPO. Takie narzędzia pomagają w prosty sposób uzyskać o nich informacje.
Rejestry praw własności intelektualnej – dlaczego warto je obserwować ?
Umiejętne korzystanie z rejestrów praw własności intelektualnej jest istotne zarówno dla działań obecnych, jak i przyszłych. Pozwala skutecznie chronić swoje prawa oraz tworzyć bezpieczne prawnie marki, produkty i rozwiązania. Może także zaprocentować przewagą konkurencyjną, poprzez sprawny monitoring ruchów konkurencji na interesującym nas obszarze.
Do informacji w rejestrach dostęp ma każdy. Zachęcamy jednak do skorzystania z pomocy profesjonalisty. Rzecznik patentowy, dzięki analizie danych z rejestrów praw własności intelektualnej, przedstawi najistotniejsze wnioski, uwzględniające potrzeby klienta.