Co robi rzecznik patentowy – czego o nas nie wiecie?

Co robi rzecznik patentowy – czego o nas nie wiecie?

Nowy Rok to nie tylko postanowienia noworoczne. To też nowe możliwości i czas refleksji. Być może dla wielu z nas także moment na zmianę lub wybór ścieżki kariery. Rzecznik patentowy to zawód, który zdecydowanie warto rozważyć.

Dlaczego? Obecnie tak wiele mówi się o coraz szybszym rozwoju sztucznej inteligencji i nowych technologiach czy innowacjach. Mówi się też, że „zawodami przyszłości” są te, w których wykorzystujemy kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów, twórczego myślenia, czy umiejętności społeczne. Zawód rzecznika patentowego doskonale wpisuje się w ten trend.

Kim jest rzecznik patentowy?

O tym, kim jest i czym zajmuje się rzecznik patentowy, pisaliśmy już na naszym blogu. Znalezienie informacji o tym, jak zostać rzecznikiem patentowym, nie sprawia wiele trudności. Dla wielu może okazać się dużym zaskoczeniem, jak interdyscyplinarny jest to zawód. Wydaje się, że rzecznik patentowy zajmuje się wyłącznie jedną dziedziną – własnością przemysłową. Ta z kolei jest jedną z gałęzi prawa.

Rzecznik patentowy – jakie studia trzeba skończyć?

Kiedy zapoznamy się z podstawowymi informacjami na temat zawodu rzecznika patentowego dowiemy się, że jednym z wymogów jest ukończenie magisterskich studiów wyższych, w szczególności technicznych lub prawniczych[1]. Co ciekawe, wśród najpopularniejszych kierunków studiów znajdziemy właśnie te techniczne, jak: informatyka, biotechnologia, mechanika i projektowanie maszyn, automatyka i robotyka oraz prawo. Potencjalnie, odpowiedź na pytanie kto może zostać rzecznikiem patentowym, jest więc bardzo szeroka.

Rzecznik patentowy – prawnik czy inżynier?

W naszych kręgach często dzieli się rzeczników patentowych na „prawników” i „inżynierów” (zgodnie z ich wykształceniem). Przyjmuje się, że absolwenci prawa zajmują się sprawami znaków towarowych, natomiast absolwenci kierunków technicznych – inżynierowie – sprawami patentów. Kwestie te nie mają jednak formalnego znaczenia, bo uprawnienia rzecznika patentowego nie zależą od wykształcenia. Wszyscy mają takie same możliwości. Dodatkowo, osoby z wykształceniem technicznym mogą wybrać zawód taki jak europejski rzecznik patentowy.

Rzecznik patentowy – wymagania i specjalizacja

Umowny podział na „prawników” i „inżynierów” ma sens – w końcu w wielu dziedzinach istnieją specjalizacje (nie pójdziemy ze złamaną ręką do dentysty, a przecież to też lekarz). Praktyka pokazuje jednak, że potrzeby przedsiębiorców, twórców i wynalazców często wymagają spojrzenia z wielu stron. Często niezbędnym narzędziem w rękach rzecznika patentowego jest wiedza z wielu dziedzin.

Kancelaria rzeczników patentowych –  wiemy, że wcale nie trzeba wybierać

Prawo własności przemysłowej to przecież nie tylko zgłoszenia znaków towarowych i zastrzeżenia patentowe. To też wzory przemysłowe  które wcale nie są domeną ani „prawników” ani „inżynierów”. W takich sprawach ważna jest nie tylko znajomość przepisów i orzecznictwa, ale też umiejętność zrozumienia rysunków technicznych.

Patenty tylko dla inżynierów? Nie obejdzie się bez wnikliwej wiedzy prawniczej w przypadku naruszenia patentu i sporu przed sądem ds. własności intelektualnej. Znaki towarowe tylko dla prawników? Zbudowanie wykazu znaku towarowego dla przedsiębiorcy produkującego wyspecjalizowane produkty chemiczne może okazać się nie lada wyzwaniem. Oprócz tego mamy jeszcze prawo autorskie, spory domenowe i sprawy z zakresu nieuczciwej konkurencji. A to dopiero czubek góry lodowej! Jeśli wciąż nie jesteście przekonani o interdyscyplinarności tego zawodu, to warto dodać, że gry komputerowe są naszpikowane prawami IP.

Rzecznik patentowy, prawnik, inżynier – bez ograniczeń w świecie IP

W rzeczywistości rozdzielanie przedmiotów własności przemysłowej jest sztuczne. Ten sam przedmiot może kryć w sobie zarówno znak towarowy, wzór przemysłowy i wynalazek, a jednocześnie być utworem. Oczywiście nie oznacza to od razu, że trzeba zostać z wykształcenia i prawnikiem i inżynierem (ale można!).

Niezależnie od tego, czy chcesz zostać poszukiwaczem błędów w wykazach znaków towarowych, czy badaczem stanu techniki, możesz zostać rzecznikiem patentowym. W świecie IP można działać bez ograniczeń!


[1] Art. 19 ust. 1 pkt 4 ustawy o rzecznikach patentowych z dnia 11 kwietnia 2001 (tj. z dnia 18 maja 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 944)).