Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego i korzyści biznesowe

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego i korzyści biznesowe

Wielu przedsiębiorców nadal wierzy, że samo posiadanie certyfikatu na zarejestrowany znak towarowy – w postaci nazwy lub logo – jest wystarczającym dowodem na to, że nasza marka jest „legalna” i nie narusza praw innych firm. To olbrzymi mit. Urząd patentowy przy rejestracji Twojego znaku nie ma obowiązku analizowania Twojej marki na tle konkurentów. Urzędnik sprawdza kwestie formalne, zgłoszone kolizje i wydaje decyzje. Nawet posiadając zarejestrowany znak, możesz uwikłać się w spór sądowy. Właśnie dlatego przed rejestracją tak ważne jest badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego.

Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego to analiza formalna Twojego znaku – nazwy lub logo – wykonywana przez radcę prawnego lub rzecznika patentowego. Należą ją wykonać PRZED rozpoczęciem formalnego procesu przed danym urzędem patentowym. Efektem takiego badania jest opinia prawna wskazująca Ci:

 • jasne rekomendacje co do kolejnych kroków zabezpieczających znak towarowy,
 • potencjalne zagrożenia, które mogą wiązać się z rejestracją i używaniem marki, a więc rozwojem biznesowym firmy,
 • rekomendacje, co warto zmienić w znaku towarowym, aby był on prawnie „czysty”.

Przykładowo badanie dla jednego z naszych klientów z branży farmaceutycznej wykazało, że w bazie urzędu mamy już chroniony podobny znak dla preparatów farmaceutycznych, jednak o innym przeznaczeniu medycznym. Zarekomendowaliśmy klientowi zgłoszenie znaku dla ograniczonego wykazu towarów i usług – właśnie ze wskazaniem przeznaczenia medycznego leku – co pozwoliło na zmniejszenie ryzyka wniesienia sprzeciwu i sprawną rejestrację marki.

Podsumowując, badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego biznesowo daje dwie zasadnicze korzyści:

 1. Po pierwsze, jeszcze przed wydaniem pieniędzy na rejestrację urzędową (i marketing) masz pewność, że Twoja marka nie jest kolizyjna względem konkurenta. Oznacza to, że możesz ze spokojną głową rozwijać biznes bez strachu, że nagle dostaniesz pismo z żądaniem wycofania Twojej oferty z rynku, bo naruszasz czyjeś prawa. W takiej sytuacji cały Twój wysiłek – finansowy, emocjonalny, czasowy – idzie na marne, bo firma traci na wartości.
 2. Po drugie, szybko dowiadujesz się, czy Twój znak w ogóle ma szansę przejść formalną weryfikacje, czyli nie dotyczą go bezwzględne przesłanki odmowy. Pamiętaj, że marka, której nie da się zarejestrować w urzędzie patentowym, naraża Cię w dużo większym stopniu na podróbki, nieuczciwą konkurencję, a nawet spory sądowe kosztujące według naszego doświadczenia od 20 tys. zł w górę.

Jeśli nie sprawdzisz swojej marki poprzez badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego, może się okazać, że KAŻDY ma prawo używać Twojej marki albo wręcz TY sam masz podstaw, by ją legalnie wykorzystywać.

Podsumowując jednym zdaniem: badanie powinno być podstawą rejestracji znaku towarowego, a nie miłym dodatkiem tylko dla znaków potencjalnie trudnych.

W jakich sytuacjach polecamy badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego?

Polecam wykonać badanie za każdym razem, gdy:

 • Chcesz wprowadzić na rynek nową markę lub przechodzisz rebranding.
 • Chcesz rozszerzyć działalność biznesową o nowe rynki zagraniczne.
 • Rozważasz kilka różnych nazw dla swoich produktów, metod pracy czy usług.
 • Planujesz reorganizację swojego portfolio produktów lub usług oraz wprowadzenie nowego nazewnictwa.
 • Startujesz z nowym projektem, który ma własną nazwę i identyfikację wizualną.
 • Masz już świadomość, że rejestracja znaku towarowego jest ważnym elementem ochrony marki i chcesz rozpocząć formalny proces przed danym urzędem patentowym.

W każdym z tych przypadków mówimy o używaniu nazwy lub logo na konkretnym rynku oraz dla konkretnych towarów i usług, dlatego badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego jest bardzo zasadne. Taką analiza powinna wykonać KAŻDA dojrzała firma, bo każda ma jakąś nazwę i jakieś logo. W szczególności jednak polecam to działanie organizacjom, które mają duże portfolio własnych marek i produktów. Wśród nich są przedsiębiorstwa z sektora FMCG, farmacji, produkcji, retail, e-commerce. W tym artykule znajdziesz więcej informacji, jak stworzyć dobrą markę w sensie prawnym.

Jak najprościej sprawdzić potencjał prawny marki?

Podstawowe badanie zdolności rejestrowej możesz wykonać samodzielnie! Nie musisz od razu zwracać się do kancelarii takiej jak nasza. Jak tego dokonać? Po prostu przeszukaj bazy urzędów patentowych, wpisując przykładowo nazwę swojej marki i analizując pojawiające się wyniki.

W tym celu możesz skorzystać z baz:

Bardzo bazowym i samodzielnym badaniem jest też przeszukanie zasobów internetowych przez wyszukiwarki oraz profile w social mediach. Jeśli znajdziesz w tych źródłach markę o identycznej nazwie i z tej samej branży, Twój znak może być potencjalnie problematyczny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samodzielnej kontroli znaku towarowego, sprawdź artykuł na moim osobistym blogu mpodbielska.pl.

Nie da się jednak ukryć, że tego typu metody są dobre na start, ale przy poważnym myśleniu o ochronie prawnej marki zdecydowanie nie wystarczają. Wówczas koniecznością jest zgłoszenie się po wsparcie do doświadczonego prawnika.

Dlaczego warto zlecić badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego kancelarii?

Oto 3 argumenty, które przemawiają za tym, aby badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego powierzyć specjalistom z kancelarii:

 1. Inteligentne oprogramowanie
  Wymienione wyżej oficjalne bazy rzeczywiście są w narzędziem pracy specjalistów, ale zdecydowanie nie są one wystarczające. Do przygotowania użytecznej opinii prawnej na temat znaku towarowego potrzebne są profesjonalne, licencjonowane serwisy. W kancelarii Fert Jakubiak Wróblewski rzecznicy patentowi korzystamy z Corsearch. Dzięki temu systemowi łatwiej wyszukujemy znaki potencjalnie kolizyjne – podobnie brzmiące, podobnie zapisane.

 2. Dokładne informacje
  W wyżej podanych bazach znajdziesz informacje o znaku, który brzmi dokładnie tak jak Twój lub ewentualnie jest do niego bardzo podobny. Ale wyszukanie to nie pokaże Ci znaków trochę odleglejszych fonetycznie, ale nadal prawnie ryzykownych. Kancelaria może Ci udostępnić informacje o ryzyku wręcz z dokładnością procentową! Przykładowo my pokazujemy klientom trzy poziomy prawnej kolizji:
  • czerwone – ryzyko kolizji 70 % i więcej,
  • pomarańczowe – ryzyko kolizji 50 %,
  • zielone – ryzyko kolizji 30 % i mniej.
   Na tej podstawie możesz podjąć zdecydowanie bardziej świadomą decyzję biznesową, czy chcesz używać danego znaku i narażać się na potencjalny spór z konkurentem.
 3. Ocena zespołowa
  W naszej kancelarii zawsze opinia prawna jest przygotowywana przez co najmniej dwóch specjalistów. W ten sposób dajemy klientowi obiektywną ocenę danego znaku. Dodatkowo wspieramy się innym narzędziem specjalistycznym darts-ip. Dzięki niemu jesteśmy w stanie przeanalizować wyroki sądów w sprawach podobnych do Twojej. Poza tym zewnętrzny zespół prawników nie ma emocjonalnego związku z marką, dlatego ocenia potencjał rejestracji bardziej chłodną głową.

  W naszym zespole wstępne badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego zajmuje około 10-15h pracy co najmniej dwuosobowego zespołu. Cena takiej usługi rozpoczyna się od 950 zł + VAT  za znak zgłaszany na terenie Polski i 2800 zł + VAT za znak zgłaszany na całym terytorium UE. Biorąc pod uwagę, że znak towarowy to cenne aktywo firmy, a wręcz podstawa do bezpiecznego prawnie rozwoju biznesu, wynagrodzenie dla kancelarii jest naprawdę niewielkim ułamkiem w kontekście wartości, jakie niesie badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego.

Magdalena Podbielska - Janicka
Radca prawny, prawnik, Associate