02 cze Jak chronić własność intelektualną kompleksowo – czyli jeden produkt, kilka praw
Znaki towarowe, wzory przemysłowe, patenty czy prawa autorskie – na naszym blogu często poruszamy tematykę różnych rodzajów praw własności intelektualnej. Każde z nich ma szczególne cechy i przewidziane dla siebie regulacje prawne.
Każde z tych praw dotyczy ochrony produktu w innym obszarze. Inne są drogi uzyskiwania ochrony – trzeba spełnić inne warunki, żeby móc złożyć wniosek zgłoszeniowy lub żeby właściwy organ uznał ochronę. Czasem jednak może się okazać, że jeden produkt lub jego część można chronić różnymi prawami własności intelektualnej.
Jeden produkt może być chroniony na podstawie różnych praw własności intelektualnej – sprawa Brompton bicycle
Czasami ten sam produkt lub jego jeden element może być chroniony przez inne prawa własności intelektualnej.
- We wcześniejszych wpisach wspominaliśmy, że ochrona prawnoautorska może współistnieć z ochroną wynikającą z rejestracji znaku towarowego. Jest tak w przypadku wielu logotypów.
- W sprawie dotyczącej roweru Brompton bicycle[1] Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wypowiedział się na temat ochrony składanego roweru. Pomimo, że rower był chroniony patentem, Trybunał nie widział przeszkód, dla uznania ochrony na gruncie prawa autorskiego.
Z drugiej strony, w jednym produkcie różne elementy mogą być przedmiotami różnych praw. Przykładowo, wizerunek produktu chronimy jako wzór przemysłowy, a jednocześnie jego nazwę lub logotyp chronimy zarejestrowanym znakiem towarowym.
Wiele praw własności intelektualnej, wiele możliwości
Regulacje dotyczące praw własności intelektualnej są niezależne. O ile uprawniony spełni konkretne przesłanki, to może chronić swoje produkty kilkoma prawami.
Należy jednak pamiętać, że reżim każdego prawa jest inny – w jednym ochrona może być dłuższa lub krótsza niż w pozostałych. Różne podstawy ochrony dają też uprawnionemu więcej możliwości w przypadku wysuwania roszczeń, np. w postępowaniu sądowym.
Strategia ochrony własności intelektualnej – jak ją przygotować?
Tworząc dany produkt, trzeba rozważyć, jaką strategię jego ochrony warto przyjąć. Należy ustalić, o które z praw własności intelektualnej warto się ubiegać. Trzeba też zastanowić się, jaki plan działania wybrać i na jakie przesłanki powoływać się w razie ewentualnych naruszeń.
Pewną przewagą w przypadku praw z rejestracji, na przykład znaków towarowych, jest dowód (certyfikat) tej rejestracji. W razie potrzeby przedstawia się go przed właściwym organem. Inaczej jest w przypadku powołania się na autorskie prawa majątkowe. Wtedy trzeba udowodnić, że prawa te przysługują właśnie uprawnionemu.
Kompleksowa ochrona praw własności intelektualnej – kancelaria patentowa
W opracowaniu skutecznej strategii ochrony praw własności intelektualnej pomoże rzecznik patentowy. Ekspert, dzięki analizie produktu oraz potrzeb klienta, zaproponuje najlepsze rozwiązania. Warto pomyśleć o efektywnej ochronie praw własności intelektualnej, zanim ktoś postanowi je naruszyć.
[1] Wyrok Trybunału (piąta izba) z dnia 11 czerwca 2020 r. SI i Brompton Bicycle Ltd przeciwko Chedech / Get2Get, Sprawa C-833/18, ECLI:EU:C:2020:461.